Nová Beseda - kulturní centrum

... jsme NADOSAH

Výstava měsíceVLAĎKA KENNETT: „IN MY ELEMENT”

03.09. - 31.10. 

Můžete se těšitiOTESÁNEK (divadlo)
14.10.2018 16:00


němý film Milenky starého kriminálníka za hudebního doprovodu kapely NEUVĚŘITELNO
18.10.2018 20:00


JIŘÍ SCHMITZER – RECITÁL
25.10.2018 19:00
Štěpán Rak & David Wurczel – KYTAROVÝ KONCERT


19.04.2013 


< Zpět  |  :


Jedinečný kytarový koncert, na kterém zahráli hvězda světové klasické kytary Mistr Štěpán Rak, kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské AMU, a jeho host, mladý, velmi talentovaný skladatel a kytarista David Wurczel (rodák z Újezda nad Lesy).

 

130425rak12F.jpg

 

Oba dva loni v létě společně vystoupili na královském koncertu v nejstarším operním divadle ve Španělsku, kde posluchači aplaudovali vestoje výjimečným skladbám profesora Raka a jeho světoznámému tremolu, a také originálním skladbám Davida Wurczela a jeho vlastní kytarové technice, kterou pojmenoval „rotando".

 

130425rak03F.jpg

 

Štěpán Rak nám zahrál jak romantickou a tónově mimořádně barevnou hudbu z klasického repertoáru, tak jeho světově proslulé a strhující autorské kytarové skladby. David Wurczel zahraje kromě pozoruhodné vlastní tvorby i nádherné úpravy soundtracků z videoher, jako jsou například Elder Scrolls: Skyrim nebo Heroes of Might and Magic. Jeho originální kytarové úpravy těchto velmi melodických hudebních děl budí velkou pozornost a obdiv u samotných amerických autorů těchto skladeb (Jeremy Soule, Paul Anthony Romero).

 

130425rak04F.jpg

 

Štěpán Rak

 

Životní a umělecká dráha Štěpána Raka je podrobně zmapována v řadě encyklopedií, v rozhovorech pro naše i zahraniční televize, pro rozhlas i pro řadu novin. Připomeňme alespoň to nejpodstatnější z posledních let...

 

130425rak16F.jpg

 

V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel.

 

130425rak17F.jpg

 

V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského. Ohlas koncertu, kterého se zúčastnily špičky ruského hudebního života, byl zcela mimořádný a vyústil v další pozvání.

 

130425rak18F.jpg

 

V únoru 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V divadle v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje.V březnu 2004 byl hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala Rakova celovečerní suita pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem.

 

130425rak05F.jpg

 

V listopadu 2006 byl Štěpán Rak obdarován světovým unikátem z díla sochaře Jana Řeřichy, kamennou kytarou. Tato kytara má zcela výjimečné rezonanční vlastnosti, které Štěpán Rak využívá ve svém projektu KYTAROTERAPIE.

 

130425rak07F.jpg

 

Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.

 

130425rak06F.jpgDavid Wurczel

 

David Wurczel (19 let) je velice talentovaný a originální skladatel a kytarista. Skládá jak hudbu pro sólovou kytaru, tak orchestrální kompozice, rock, new age, pop i metal. Kromě své rozmanité vlastní tvorby se věnuje například i kytarovým úpravám slavných skladeb a soundtracků z videoher. Pro Davida je velkou poctou, že dokonce slavný americký skladatel a klavírista Paul Anthony Romero si ve svém domě v Kalifornii na svůj klavír položil iPad, zapnul si Davidovu kytarovou úpravu jeho světově známé skladby na youtube a společně s Davidem si na svou vlastní skladbu zaimprovizoval. Tento trans-atlantický duet je na youtube na oficiálním kanálu pana Romera.

 

 

 

130425rak09F.jpgRozhovor

Štěpán Rak & David Wurczel
(poprvé u nás v Klánovicích)

 

 

130425rak10F.jpg

 

 

KC Nová Beseda přivítá v pátek 19. dubna 2013 Mistra Štěpána Raka a jeho hosta talentovaného, mladého Davida Wurczela, kteří společně vystoupí na podiu v Klánovicích, tak jsem se jich zeptala na pár otázek:

 

130425rak11F.jpg

 

1. Mistře, pokud se nemýlím, je to Váš vůbec první koncert v Klánovicích, můžete nám prozradit něco více o chystaném koncertu?
Máte pravdu, např. v Austrálii jsem hrál šestkrát, na Novém Zélandě čtyřikrát, v Americe patnáctkrát, ale v Klánovicích to bude poprvé... O to víc se však na tento koncert těším. Mám zde i skvělé přátele jako třeba manžele Hrubejovi, majitele restaurace Petra z Újezda n/Lesy, jejichž laskominy nemají obdoby a poznal jsem zde i skvělou rodinu Davida Wurczela. Oba jejich synové jsou mimořádně talentovaní, a David, s nimž na koncertě vystoupím, je nejen zručný kytarista a inovátor kytarové hry, ale i neméně nápaditý skladatel.

 

130425rak14F.jpg

 

2. Jste právem pokládán za jednoho z nejlepších klasických kytaristů světa, hrál jste ve více než sedmdesáti různých zemích. Utkvěl Vám přesto v paměti nějaký z Vašich tisíců koncertů natolik, že byste jej označil za ten nejvýjimečnější?
Věřte mi či nevěřte, ale každý koncert je pro mne ten nejvýznamnější a nezáleží na tom, je-li to benefice v hospicu, kdy občas i během koncertu někdo odejde na věčnost, či velekoncert ve slovutné Wigmore Hall za světel reflektorů a přímých televizních přenosů do dvaceti zemí. Přesto chci vzpomenout na fascinující zážitek, kdy jsem na ostrůvku Milingimbi u Austrálie hrál skutečným kanibalům Škoda lásky a náčelník Waga-Unga k tomu hrál na didjeridoo, nad hlavou nám zářil Jižní kříž a domorodé tanečnice k tomu tančily břišní tance. Musím vzpomenout i na výjimečný koncert v galerii Uffizi ve Florencii, kdy spolu s Alfredem Strejčkem jsme směli provést našeho Komenského před originálem jeho portrétu od samotného Rembrandta. A v neposlední řadě to byl i koncert v Teatro Principal na čarokrásné Menorce, na němž skvěle obstál i David Wurczel jako můj host.

 

130425rak13F.jpg

 

3. Pane profesore, přizval jste ke spolupráci mladého skladatele a kytaristu Davida Wurczela, což je počin ve Vašem postavení v kytarovém světě jistě poměrně výjimečný. V čem je tedy podle Vás výjimečný právě váš host, David?
Každý mladý člověk je výjimečný ať už svými schopnostmi, nebo prostě svým mládím. Skvělé však je, když navíc na rozvoji svého talentu vědomě a systematicky pracuje. A právě David je pro mne toho dokladem. Například jeho technika hry pravou rukou, již sám nazývá ROTANDO, skvěle rozvíjí a do jisté míry i modernizuje způsoby hry dávných španělských vihuelistů. Navíc, jak už jsem se zmínil, David je i talentovaný skladatel. A důležité je, že svůj talent hodlá nadále návštěvami hodin skladby rozvíjet. Moc mu v tom fandím a věřím, že dosáhne významných úspěchů, stejně jako jeho mladší bratr Pavel Wurcel, který je již nyní mimořádný zjev v oboru kouzelnictví.

 

 

130425rak15F.jpg

 

4. Davide, co pro Vás znamená hrát po boku takového kytarového virtuosa, jakým je profesor Štěpán Rak?
Je to pro mě velká čest a inspirace. Štěpán Rak patří ke světové špičce, a kdykoliv ho vidím hrát, inspiruje mě. Také k tomu, abych nikdy nepřestal cvičit a neustále na sobě pracoval. Ještě před rokem jsem nemohl uvěřit tomu, že mám tu jedinečnou možnost se Štěpánem Rakem hrát. Společné koncerty jsou mým splněným snem.

 

130425rak19F.jpg

 

5. Co byste chtěli vzkázat Vašim příznivcům?
Velmi děkujeme za přízeň a zůstaňte nám věrni.

 

130425rak20F.jpg

 

Velice Vám děkuji za rozhovor, krásné dny a brzy na shledanou v Klánovicích.
Romana Voženílková, KC Nová Beseda

 

 

130425rak21F.jpg

130425rak22F.jpg

130425rak23F.jpg
Podporují nás:Všichni sponzoři | Podpořte nás také!
© 2011 Nová Beseda - kulturní centrum, Praha 9 - Klánovice webdesign (c) blobmedia.cz