Nová Beseda - kulturní centrum

... jsme NADOSAH

Výstava měsíceMOJE LÁSKY OBRAZY

03.05. - 31.05. 

Můžete se těšit140. VÝROČÍ ZALOŽENÍ KLÁNOVIC

01.06.2018 - 30.06.2018 


LADIES NIGHT

07.06.2018 18:00


PRSTEN KRÁLOVNY VÍL

19.06.2018 18:30
IVO KAHÁNEK V BESEDĚ (vyprodáno)


St  24.02. 19:00
 

< Zpět  |  Koncerty: vstupné: jednotné vstupné 240 Kč

Benefiční koncert klavírního virtuosa Ivo Kahánka, který je považován za nejlepšího současného českého pianistu, na podporu Nadačního fondu Harmonie. Na úvod uslyšíte několik skladeb smyčcového Orchestru NF Harmonie, dětí ze ZŠ Kořenského v Praze 5 a ZŚ v Klánovicích.


160117ivo_kahanek01.jpgDalší pecka v Besedě!


Kulturní centrum Nová Beseda přináší již několik let do Klánovic kulturní akce nejvyšší kvality. Jmenujme namátkou loňské divadelní představení předního českého dramatika, scenáristy, režiséra a herce Vlastimila Venclíka Domácí představení, nebo předpremiéru dokumentárního film Dopisy od Karla Čapka spojenou s besedou s jeho scénáristou a režisérem Ondřejem Kepkou. Tento rok bude zahájen opravdovou lahůdkou. Klánovické publikum bude mít možnost přivítat špičkového pianistu Ivo Kahánka.

 

160117ivo_kahanek07.jpg

 

Ivo Kahánek je považován za nejlepšího současného českého pianistu. Vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě ve třídě Mgr. Marty Toaderové a Akademii múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Absolvoval studijní stáž na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama u Ronana O´Hory a mistrovské kurzy pod vedením Karl-Heinze Kämmerlinga, Christiana Zachariase, Alicie de Larrocha, Imogen Cooper, Petera Frankla a dalších osobností. Získal celou řadu významných ocenění na domácích i zahraničních soutěžích. Ivo Kahánek spolupracuje pravidelně s Českou filharmonií, má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Filharmonií Essen a mnoha dalšími významnými tělesy. Ivo Kahánek neúnavně rozšiřuje svoji bohatou diskografii, jeho nahrávky českých i světových mistrů patří k absolutní špičce. Účinkuje na pódiích celého světa, jmenujme například jeho loňské japonské turné s Filharmonií Brno. Ivo Kahánek je umělec s obrovským záběrem. V loňském roce se stal patronem Nadačního fondu Harmonie.


Nadační fond Harmonie je součástí celosvětového hnutí El Sistema. Tento hudební projekt vznikl před čtyřiceti lety ve Venezuele. Hlavní ideou El Sistemy je přesvědčení, že hudba má být dostupná pro každé dítě. Během své existence El Sistema expandovala do celého světa a od roku 2009 se díky Nadačnímu fondu Harmonie začala rozvíjet i v České republice. Nadační fond Harmonie působí v současnosti na pražských základních školách Kořenského v Praze 5 a Masarykova v Klánovicích. Děti mají možnost navštěvovat smyčcový orchestr třikrát týdně. Zdokonalují se ve hře na nástroj pod vedením profesionálních lektorů, Nadační fond Harmonie poskytuje každému žákovi bezplatně kvalitní nástroj a nepožaduje jakékoli školné. Tento, dnes naprosto nevídaný přístup, je však velice finančně náročný. Jednou z cest získávání prostředků je pořádání benefičních koncertů. Patron Nadačního fondu Harmonie, Ivo Kahánek, uspořádal v prosinci loňského roku koncert na podporu NFH v Betlémské kapli. Koncert pro klánovické publikum bude též věnován podpoře Nadačního fondu Harmonie. Vstupné z koncertu bude použito na nákup dalších hudebních nástrojů a dalšího vybavení.


Srdečně Vás zveme do Kulturního centra Nová Beseda.

 

160117ivo_kahanek02.JPG

 

Na úvod zahraje několik skladeb orchestr Nadačního fondu Harmonie, mistr Ivo Kahánek představí: W. A. Mozart: Sonáta C dur KV 330, L. Janáček: Po zarostlém chodníčku 1. řada (vyběr), F. Chopin: Fantasie - Impromptu cis moll op. 66, Scherzo b moll op. 31.

 

160117ivo_kahanek03.JPG

 

Přijďte si vychutnat mistrovskou hru Ivo Kahánka a zároveň podpořit Nadační fond Harmonie.

 

Za DD Mgr. Alois Daněk

 

160117ivo_kahanek06.jpg


Ivo Kahánek je považován za nejlepšího současného českého pianistu.

* 1979

 

Patron Nadačního fondu Harmonie, je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě ve třídě Mgr. Marty Toaderové a Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Má za sebou také studijní stáž na prestižní londýnské Guildhall School of Music and Drama u Ronana O´Hory a mistrovské kurzy pod vedením Karl-Heinze Kämmerlinga, Christiana Zachariase, Alicie de Larrocha, Imogen Cooper, Petera Frankla a dalších osobností.


V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).


Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Tam v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č. 4 Inkantace Bohuslava Martinů, živě přenášený televizí a rádiem BBC i českou stanicí Vltava. Tento kritikou oceněný debut nabízí německé vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Není divu, že si Ivo Kahánka vybral Sir Simon Rattle ke dvěma vystoupením s Berlínskou filharmonií v listopadu 2014. Následoval nadšený ohlas odborné kritiky i široké veřejnosti. Mladý klavírista se stal po Rudolfu Firkušném teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s tímto světoznámým tělesem. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Filharmonií Essen, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno a mnoha jinými. Z dalších významných dirigentů, s nimiž spolupracoval, jmenujme alespoň Pinchase Steinberga, Vladimira Ashkenazyho, Jiřího Bělohlávka, Zdeňka Mácala, Jakuba Hrůšu či Tomáše Netopila.


Rok 2015 je pro Ivo Kahánka velmi rušným a úspěšným rokem: před nedávnem se vrátil z turné po Japonsku. Společně s Filharmonií Brno, pod vedením dirigenta Leoše Svárovského, zahrál mistrovský kus slovanské klavírní školy - Klavírní koncert č. 1 b moll P. I. Čajkovského. Japonskému publiku se během tří týdnů představil celkem devětkrát v prestižních sálech Japonska, např. Tokyo Opera City, Hokuto Bunka Kaikan (Nagano.). Koncerty mělo možnost vyslechnout 15 tisíc posluchačů. Má za sebou také vystoupení na mezinárodních festivalech Styriarte Graz (Rakousko) a Dresdner Festspiele (s Dvořákovým triem), Smetanova Litomyšl a koncerty v Itálii, Německu, Dánsku, Polsku a České republice.


V září 2015 byl hlavním protagonistou a kurátorem komorní řady festivalu Dvořákova Praha.


Ivo Kahánek podepsal v roce 2007 exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music a od té doby nahrál celkem sedm CD s díly Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina, Miloslava Kabeláče, Jeana Francaixe, Jacquesa Iberta aj. Jeho album (Janáček-Martinů-Kabeláč) získalo nejvyšší možné hodnocení v odborných zahraničních časopisech Classics Today (USA), Le Monde de la Musique (Francie) a Fanfare (USA). Kromě toho pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi. Jeho zatím poslední sólová deska je věnována Fryderyku Chopinovi (Sonáta h-moll, čtyři Scherza). Letos by měla u Supraphonu vyjít nahrávka Janáčkovy Moravské a Ukvalské lidové poesie v písních s vynikající sopranistkou Martinou Jankovou, dále CD s Koncertem pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány Bohuslava Martinů za doprovodu Essener Philharmoniker a Tomáše Netopila. Pro Český rozhlas se chystá rovněž Martinů - tentokrát nahrávka Klavírního koncertu č. 5 se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Tomáše Braunera.


Ivo Kahánek je nesmírně pracovitý člověk s širokým záběrem a také srdcem. Za velmi důležité pro hudbu považuje přivádět k ní malé a mladé posluchače.


Citát: „Rád jsem se stal patronem Nadačního fondu Harmonie, protože tento projekt znám jako velmi slavnou (a v některých zemích až módní) záležitost dneška. Znám ho ale hlavně jako projekt, který ve všech zemích, kde se objevil, zafungoval a jehož patrony byly velmi slavné hudební osobnosti. A mně je velkou ctí a radostí, že se k nim mohu pomyslně připojit v České republice."

 

 

160117ivo_kahanek05.jpg
Podporují nás:Všichni sponzoři | Podpořte nás také!
© 2011 Nová Beseda - kulturní centrum, Praha 9 - Klánovice webdesign (c) blobmedia.cz