Nová Beseda - kulturní centrum

... jsme NADOSAH

Výstava měsíce
Můžete se těšitTALKSHOW #husitkatolik - přesunuto z 01.04.

09.09.2020 19:00


NEJKRÁSNĚJŠÍ MÍSTA POBALTÍ

15.10.2020 19:00


LEŽ - přesunuto z 20.04.

05.11.2020 19:30
MALOSTRANSKÁ ZIMNÍ POHÁDKA (divadlo)


Ne  20.01. 16:00
 

< Zpět  |  Akce pro děti: vstupné: dospělí 130 Kč / děti, senioři, ZTP 110 Kč

Zimní pohádka ze staré Prahy vypráví poetický příběh o přátelství za doprovodu krásných písniček. O půlnoci na ulici ožijí tři sněhuláci, kteří se snaží vybojovat si mezi sebou místo. Nakonec je spřátelí ztracený pejsek, kterému společně pomohou najít cestu domů. Ale co se stane se sněhuláky v předjaří, když začne hřát sluníčko?

Hraje: Divadlo MATĚJE KOPECKÉHO PRAHA


TVŮRCI & OBSAZENÍ

 

Hrají: Vladimíra a Matěj Kopečtí
Scénář: Vladimíra a Matěj Kopečtí
Scéna a kostýmy: Jakub Kopecký
Hudba a texty písní: J. Knížek a Rostislav Novák

 

Délka představení: 50 min.

 

Vhodné: od 3 let

 

Již od 18. století provozují generace Kopeckých loutkařinu. O legendárním patriarchovi rodu Matějovi (1775 - 1847) je psáno v každé učebnici českého jazyka . Od něho mnozí také počítají věk českého loutkářství. Nejúspěšnějším opěvovatelem legendárního Matěje byl známý malíř Mikoláš Aleš, který Matěje ztvárnil na známém portrétu, čímž byl provždy i vizuálně zapasován do dějin české kultury.

 

O dalších známých i méně známých loutkářích z historie rodu se můžete dočíst viz seznam literatury. Zajímavé je, podívat se na rodokmen, u něhož můžeme vidět, že řemeslo se opravdu přenášelo z generace na generaci a to až do současnosti.

 


DIVADLO MATĚJE KOPECKÉHO PRAHA


„Vladimíra a Matěj Kopečtí, pokračovatelé staré rodové tradice českého loutkáře, patří k oněm nemnoha umělcům, kteří - programově, soustavně, a hlavně nepodbízivě, tj. umělecky a řemeslně bez šišlání s dětmi a pitvoření se v nevkusných show, zpracovávajících pokud možno už od nejútlejšího věku příští konzumenty nováckých duchovních obzorů - putují od města k městu na štacích a stačičkách, pro potěšení dětí a pro radost z kumštu, bez kterého by umřeli. Podobné obětavce, držící prapor kvalitního starobylého řemesla, můžeme dnes spočítat na prstech jedné ruky." ( J. Kříž Hospodářské noviny)

Od revoluce provozují své vlastní divadlo - Divadlo Matěje Kopeckého Praha
Kromě toho že sami Mirka a Matěj Kopečtí jsou loutkoherečtí profesionálové s mnohaletou praxí, stejně tak odpovědně přistupují i k výběru spolupracovníků při přípravě pohádek. V posledních letech spolupracují se svým synem, scénografem
Jakubem Kopeckým, autorem textů písní Rostislavem Novákem, který mj. působí i v současnosti populárním souboru Cirkus La Putyka, hudebně jsou pak propojeni s muzikantem Janem Křížkem (Blue Effect)


Mirku i Matěje můžete vidět v českých seriálech (např. Ordinace v růžové zahradě), Matěj dabuje ( film Chcípáci ). V roce 2006 Matěj Kopecký natočil videoklip Chvátám, chvátám, který byl nominovaný na klip roku. Jejich oba synové se věnují divadlu taktéž profesionálně. Matěj Kopecký ml. je v angažmá v světově známém divadle Spejbla a Hurvínka, Jakub Kopecký pracuje jako scénograf na prestižních pražských i mimopražských scénách.

ZAJÍMAVOST - ČESKÝ LOUTKÁŘ MATĚJ KOPECKÝ VYUČOVAL NOSITELE OSCARA
„Pinocchiova dobrodružství, v nichž Matěj i Mirka Kopečtí hráli, je film o velké lásce, jež dokázala nemožné. Dřevěná loutka Pinocchio, kterou si starý řezbář vyřezal, ožila. Geppeta hraje v americkém filmu nositel Oscara Martin Landau. Původně měl Matěj Kopecký připravit pro pana Landaua instruktáž, aby uměl manipulovat s marionetou. Nakonec vodil za Martina Landaua loutky a navázali spolu nejen pracovní, ale i přátelský vztah. Americká produkce byla spoluprací s manžely Kopečtími nadšená. Na velkofilmu Pinocchiova dobrodružství začali pracovat ihned po návratu z Washingtonu, kam byli vysláni na festival roku 1995 ministerstvem kultury.

 

181210malostranska03.jpg181210malostranska01.jpg
Podporují nás:Všichni sponzoři | Podpořte nás také!
© 2011 Nová Beseda - kulturní centrum, Praha 9 - Klánovice webdesign (c) blobmedia.cz