Nová Beseda - kulturní centrum

... jsme NADOSAH

Výstava měsíce
Můžete se těšitTALKSHOW #husitkatolik - přesunuto z 01.04.

09.09.2020 19:00


LEŽ - přesunuto z 20.04.

05.11.2020 19:30


8. NAROZENINOVÝ KONCERT KC NOVÁ BESEDA – BÁRA BASIKOVÁ A BASICBAND - přesunuto z 24.04.

20.11.2020 19:30
RADKIN HONZÁK: EMOCE, STRACH A JAK NA NĚ… (vyprodáno)


Po  11.11. 19:00
 

< Zpět  |  Přednáška: vstupné: 1.-5. řada 290 Kč / 6.-13. řada 250 Kč

Další přednáška MUDr. Radkina Honzáka.

MUDr. Radkin Honzák se specializace v psychiatrii, psychoterapii, má jednoznačný příklon k psychosomatickému myšlení, tedy bio-psycho-socio-spirituální koncepci.


190915rhonzak1.jpg

 

 

PROČ MÁME STRACH?

 

190915rhonzak2.jpg
Strach je spolu se vztekem jednou z nejstarších emocí vystopovatelných na Zemi. Je emocí velmi užitečnou, protože nás upozorňuje na možná nebezpečí. Ta se během lidské existence změnila, nemusíme se bát řady věcí, jichž se bál náš chlupatý prapředek, nemusíme prchat před dravci, ale objevila se rizika nová a strach je varovnou zprávou o nich. Chceme-li se však dobrat ke kořenům našich dnešních strachů, stejně musíme nacouvat do minulosti.


AMYGDALA - DĚDICTVÍ PO DINOSAURECH


Radkin Honzák říká: „Před 250 000 000 (+/-35) roky se ve čtvrtek odpoledne kolem půl třetí objevili na Zemi dinosauři a ve svém mrňavém mozku přinesli shluk nervových buněk - jádro podobné mandli a proto se mu začalo říkat řecky amygdala.

Amygdala vyvolávala dvě emoce: strach a vztek. A uměla tři povely: útoč, prchej nebo ztuhni! Víc toho dinosauři nepotřebovali. A proto nakonec vyhynuli a na jejich místo nastoupili savci, jejichž mozek uměl už všech šest základních emocí jako mozek lidský. Ten už je vlastně emočně velmi podobný, jen o velkou část kůry obohacený. Nicméně je mu to někdy málo platné, když se vlády ujme amygdala.“


Poblíž amygdaly leželo (a stále leží) další jádro, kterému se říká - také řecky - talamus, což znamená komůrka. Správně by se mu mělo říkat „vrátnice", protože skrze ně projdou všechny vzruchy, které do mozku přicházejí; ať jsou to zvuky či obrazy zvenčí, nebo třeba bolest pociťovaná v těle.

 

Více o svých emocích, strachu se dozvíte na přednášce MUDr. Radkina Honzáka.

 

190915rhonzak4.jpg

 

 


Radkin Honzák

je český psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog.

 

Ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent ÚVL1.LF UK.


Narozen 1939, promoce na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze 1962, sekundární lékař v PL Kosmonosy, od roku 1966 psychiatr - konzultant nejprve v Ústavu pro výzkum výživy (gastroenterologická problematika, výzkum spánku, výzkum stresu), po sloučení výzkumných ústavů v IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program). V současnosti asistent ÚVL 1.LF UK, ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr REMEDIS.


Klinická práce; specializace v psychiatrii, psychoterapii, má jednoznačný příklon k psychosomatickému myšlení, tedy bio-psycho-socio-spirituální koncepci.


Pravidelně se na svém blogu vyjadřuje k současnému dění a jako autor je podepsán pod mnoha populárně-naučnými knihami o psychologii.


Mezi své zájmy řadí především lidi a všechno ostatní.

 

190915rhonzak3.jpg
Podporují nás:Všichni sponzoři | Podpořte nás také!
© 2011 Nová Beseda - kulturní centrum, Praha 9 - Klánovice webdesign (c) blobmedia.cz